Hokejový rozhodčí Jakub Koziol: „Po edgarovi se cítím výborně.“


Do teď jste se mohli dozvědět, jak vypadají tréninky a přípravy boxerů, lyžařů, cyklistů a účastníků Spartan race či jiných extrémních sportovců. Teď se pojďme podívat na to, jak se připravuje takový hokejový rozhodčí, který bývá publikem ne příliš oblíbený. Divíte se, že i rozhodčí mají nějakou přípravu? Ano mají a vy nyní zjístite, jak vypadá kariéra hokejového rozhodčího Jakuba Koziola.  

Kolik let pískáš a jak jsi se k tomu dostal? Na jaké úrovni teď jsi?

Letos začínám už 11. sezonu. Pískám od 15 let, což je minimální věk pro dosažení nejnižší licence rozhodčího. První 3 sezony jsem toho moc nenapískal, protože jsem měl na prvním místě hokej. Poté jsem se rozhodoval co dál a rozhodl jsem se ukončit hokejovou kariéru ve vítkovické juniorce, kde jsem neviděl perspektivu a plně jsem se začal věnovat pískání a samozřejmě škole, kterou jsem kvůli hokeji dost zanedbával. Co se týká úrovně, budu pískat už třetím rokem první a druhou ligu.
Proč ses chtěl stát hlavním rozhodčím a v čem je to jiné? Máte těžší testy nebo jsou na vás vyšší požadavky?

Jako čárový jsem pískal pouze asi sezonu a půl, pak mi můj mentor Pavel Mikula řekl, že mám vlohy proto být hlavním rozhodčím, tak jsem neváhal a šel jsem do toho. Hlavní rozhodčí to má na ledě o něco těžší, nechci tím snižovat práci čárových, ale hlavní musí více bruslit a má větší zodpovědnost za dění na ledové ploše. Samozřejmě za to mají hlavní rozhodčí o něco větší honoráře za pískání. Co se týče testů, ty máme s čárovýma naprosto stejné.

Nevadí ti ten nátlak nejen z publika, ale také od trenérů a hráčů?

Abych řekl pravdu, poprvé jsem nátlak z publika poznal ve své 4. sezoně kde jsem nastoupil v Krajské lize mužů (KLM). Do té doby jsem byl zvyklý na hrstku rodičů, kteří se sice taky dokázali pořádně rozohnit, ale pamatuji si svůj první zápas v KLM v Orlové, kde bylo asi 900 fanoušků. Musím přiznat, že se mi před zápasem a během prvních minut utkání pořádně klepala kolena. No a na nátlak hráčů a trenérů si prostě musí člověk zvyknout. Někdy bývá těžší popasovat se s trenéry a hráči, které osobně znám. Vzhledem k tomu, že jsem hrál v Ostravě a okolí od dětství , je jasné, že znám spousty místních hráčů a trenérů. Někdy si právě známí hráči a trenéři myslí, že když  se známe, můžou si ke mně dovolit více, ale zde si je třeba stanovit jasné mantinely. Ve většině případů je však přístup trenérů na zcela profesionální úrovni.
Jak se většinou připravuješ na novou sezónu? A jak příprava vypadala letos?

Tohle je pro mě dost těžká otázka, loňská sezóna se mi nevydařila podle mých představ. Ukončil jsem ji nepovedeným zápasem v play off druhé ligy. Po konci minulé nepovedené sezony jsem pocítil absolutní nedostatek motivace k přípravě pro sezonu nadcházející. Nicméně jsem si nemohl dovolit jet na předsezonní seminář rozhodčích do Nymburku nepřipraven. Má příprava byla letos krátká, ale intenzivní. Příznám se, že když jsem letos začínal běhat, bylo to opravdu těžké a bolestivé, ale hned ze startu jsem užíval edgar a cítíl jsem na sobě opravdu rychlý progres. Většinou tak chodím denně běhat a běhání doplňuji  fotbalem, florbalem, hokejem a samozřejmě pískáním přípravných zápasů hokeje. I letos příprava stačila ke splnění (letos zpřísněných) limitů na semináři.
Jak vypadá tvá strava a doplňuješ si energii na zápasy? Je to vůbec potřeba?

V současné době nedržím žádnou speciální dietu, snažím se však stravovat rozumně a pokud možno dietně. Před pískáním není zrovna příjemné dát si třeba hamburger. Energii jsem byl zvyklý vždy doplňovat pomocí např. müsli tyčinek nebo banánů, ale během posledních dvou sezon, ve kterých jsem odpískal více než 100 utkání v každé, jsem začal pociťovat postupný úbytek energie a rostoucí únavu. Bylo mi jasné, že je nutné do své stravy zařadit sportovní suplementy hlavně ke zrychlení pozápasové regenerace, ale také třeba nějaké přípravky na nabuzení. V současné době využívám Edgar power a musím uznat, že se po jeho konzumaci cítím výborně.

Chodíš na nějaké tréninky během sezóny nebo jak se udržuješ v kondici?

Tohle hodně závisí na to kolik zápasů týdně mám delegovaných. Pokud jsou to 3 a méně, mám dost času na ostatní sporty. V minulé sezoně to byl především florbal, občas vyrazím na kolo a pro zpestření jsem párkrát navštívil i tréninky v thajském boxu. A musím říct, že větší dřinu jsem asi nikdy před tím nezažil. Samozřejmě pokud je čas rád navštěvuji fitcentrum.

Plánuješ ještě nějaký posun v kariéře rozhodčího?

Můj hlavní střednědobý cíl je dostat se do Extraligy a stabilně ji pískat. A pokud ne u hokeje a pískání chci zůstat i nadále.

zaujal tě edgar.?

edgar.brusinka

990 
1500g

edgar.brusinka

490 
600g

edgar.čokoláda

490 
600g

edgar.dres.

890